Co warto zwiedzić w Toruniu

Toruń jest kochany i odwiedzany za jego wspaniały gotyk. Mówi się, że tutaj jest „gotyk na dotyk”. To prawda, Toruń jest drugim po Krakowie i pierwszym na północy wielkim zespołem urbanistycznym, zachowanym w niemal nienaruszonym stanie od czasów średniowiecza. Toruńska starówka oraz jej okolice są prawdziwym skarbcem architektonicznym. Średniowieczny zespół staromiejski, w skład którego wchodzą Stare i Nowe Miasto oraz ruiny zamku krzyżackiego, został w 1997 roku wpisany na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Czasami pytam moich turystów: z czego słynie Toruń lub z czym kojarzy się Wam to miasto? Najczęściej pada odpowiedź, że… z piernikami i z Kopernikiem, rzadziej Toruń kojarzony jest z innymi zabytkami i atrakcjami. 

Tak Bolesław Prus pisał o Toruniu w 1875 roku:

Chlubę Torunia stanowią trzy rzeczy – jakaś ukośna wieża, toruński piernik i Mikołaj Kopernik

Rzeczywiście, pierniki, Kopernik i Krzywa Wieża to tematyczna klasyka podczas zwiedzania Torunia, lecz nasze miasto oferuje znacznie więcej ciekawych miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć. Oto moje subiektywne „Top 10” atrakcji, które znajdują się tylko w samym sercu Torunia:

  1. Rynek Staromiejski z pomnikiem Mikołaja Kopernika i pięknymi  kamienicami wokół.
  2. Ratusz Staromiejski.
  3. Trzy toruńskie kościoły gotyckie: Katedra Świętych Janów, Kościół Najświętszej Marii Panny i Kościół św. Jakuba.
  4. Wspomniana już Krzywa Wieża. 
  5. Najstarsze w Polsce ceglane mury miejskie. 
  6. Bulwar Filadelfijski z zachowanymi fragmentami murów, bramami, basztami i z piękną wiślaną panoramą na Kępę Bazarową, znajdującą się po drugiej stronie Wisły. 
  7. Dom Mikołaja Kopernika. 
  8. Ruiny Zamku Krzyżackiego.
  9. Planetarium.
  10. Muzeum Toruńskiego Piernika z warsztatami wyrobu pierników.

To tylko fragment tego, co możemy razem zwiedzić i podziwiać podczas naszego spaceru po Toruniu. Warto podkreślić, że nasze miasto oferuje również wspaniałe muzea, w których na pewno nie będziecie się nudzić: 

  • Ratusz Staromiejski.
    Ratusz jest główną siedzibą Muzeum Okręgowego, a w nim m. in.: Galeria Sztuki Gotyckiej, ekspozycja prezentująca historię i rzemiosło artystyczne lat 1233–1793, Sala Mieszczańska z galerią portretów wybitnych mieszczan Torunia (XVI–XVIII wiek), w której znajduje się również portret Mikołaja Kopernika – bodaj najsłynniejszy wizerunek astronoma na świecie, Sala Królewska z najstarszym w kraju pocztem królów polskich, imponująca Galeria malarstwa polskiego od poł. XVIII w. do 2010 roku, z dziełami Jana Matejki, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata czy Zdzisława Beksińskiego.
  • Dom Kopernika.
    W dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do jego rodziny znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Na gości czeka nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja wykorzystująca najwspanialsze osiągnięcia współczesnego muzealnictwa: aplikację na smartfony, dzięki której zwiedzający mogą pogłębiać swoją wiedzę związaną z wystawą, audioprzewodnik w trzech wersjach językowych (polskiej, angielskiej i niemieckiej) także z audiodeskrypcją, rozszerzoną rzeczywistość, kino 4D, hologramy czy projekcje wizualne.
  • Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.
    Poświęcone tematyce historii Torunia, stąd największą ekspozycją jest wystawa zatytułowana „Toruń i jego historia”. Pokazuje ona dzieje Torunia od okresu przedlokacyjnego, poprzez średniowiecze, czasy nowożytne, XX-lecie międzywojenne, okupację, aż do lat współczesnych. 

    Na wystawie zobaczyć można m.in. towary, którymi handlowali toruńscy kupcy, dokumenty związane z miastem, zabytki ilustrujące życie codzienne oraz broń. 
  • Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą.
    W muzeum wspaniała wystawa „Świat Orientu”, która powstała z inicjatywy Tadeusza Wierzejskiego – darczyńcy, który podarował muzeum najcenniejsze obiekty, stanowiące dziś podstawę ekspozycji. Zabytki pochodzą m.in.  Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. Są to obrazy, drzeworyty, brązy, ceramika, tkaniny, miecze i elementy uzbrojenia samurajów, wyroby z kamieni półszlachetnych, rzeźby kamienne oraz drewniane.
  • Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.
    Przekraczając próg kamieniczki, w której mieści się muzeum, przenosimy się w świat marzeń. Wracamy do przeszłości. gdy najpopularniejszym programem telewizyjnym był legendarny „Pieprz i wanilia” Elżbiety Dzikowskiej i Tony`ego Halika. Miejsce które każdy mianujący się podróżnikiem, odwiedzić powinien.
  • Muzeum Twierdzy Toruń.
    W salach dawnych koszar przygotowano wystawę, która za pomocą plansz, makiet, dioram i urządzeń multimedialnych przybliża zwiedzającym wielowiekową historię fortyfikacji Torunia oraz wszelkie aspekty z nią związane. W salach ekspozycyjnych można zapoznać się z poszczególnymi etapami powstawania i funkcjonowania Twierdzy Toruń, od średniowiecza, poprzez czasy nowożytne, wiek XIX aż do końca II wojny światowej.
  • Muzeum Toruńskiego Piernika.
    To wyjątkowe miejsce łączące tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Pofabryczny budynek piernikarskiej firmy Gustava Weesego został zmodernizowany i twórczo przekształcony w pełną atrakcyjnych rozwiązań ekspozycję. Muzeum powstało we współpracy z największym producentem pierników w Europie – Fabryką Cukierniczą „Kopernik” S.A., a w nim zapoznamy się historią i zabytkami piernikarstwa toruńskiego.
  • Muzeum i Park Etnograficzny (Skansen).
    Ten zabytkowy skansen wchodzący w skład Muzeum Etnograficznego w Toruniu, to jedyny tego typu park w Europie usytuowany w samym centrum miasta.

Spacerując po Toruniu na naszej trasie spotkamy zaskakujące zwierzęta: osiołka, pieska Filusia, żaby, kota i … smoka, a ponadto jedyny na świecie pomnik planetoidy i miny morskiej… 

Musicie to wszystko zobaczy, serdecznie zapraszam.