O mnie

Nazywam się Sławomir Gradowski. Toruń z Przewodnikiem to moja osobista, jednoosobowa firma. 

Od dzieciństwa jestem związany z Toruniem. Swoją drogę przewodnicką rozpocząłem jednak przeszło dwadzieścia lat temu od oprowadzania turystów po największej ceglanej budowli na świecie … po krzyżackim zamku w Malborku, gdzie również obecnie jestem tam czynnym przewodnikiem. 

Jednak od dawna moją ogromną pasją było zgłębianie historii, poznawanie zabytków i tajemnic Torunia, a możliwość dzielenia się tym wszystkim z innymi – moją wielką radością! Sam dużo podróżuję, uwielbiam zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Dlatego wiem, że dobry przewodnik to taki, który z pasją podchodzi do swojej pracy, lubi ludzi, nie zanudza zbędnymi informacjami, potrafi w prosty i komunikatywny sposób nauczyć dzieci czegoś fajnego, a dorosłych zaskoczyć śmieszną opowieścią.

Dlaczego warto właśnie ze mną zwiedzać Toruń, skoro przewodników oprowadzających po grodzie Kopernika jest tak wielu? Dlatego, ponieważ z wielkim entuzjazmem podchodzę do każdej wycieczki, do każdego turysty, co zawsze odpłacane mi jest możliwością poznania ciekawych ludzi i wyniesieniem miłych wspomnień ze wspólnie spędzonym czasem.

Kiedyś zapytano mnie, czy wszystkim turystom opowiadam to samo. Oczywiście, że nie, bo dla mnie każdy turysta inny, każda wycieczka jest inna i zawsze moje słowo dopasowuję do odbiorcy, a każdego turystę traktuję indywidualnie, nigdy nie oprowadzam według jednego szablonu. 

Obsługuję grupy zorganizowane z biur podróży, szkół, klubów, stowarzyszeń, firm, jak i osoby prywatne. Zapraszam więc każdego, czy to rodzinę na weekendowym wypadzie, czy zorganizowaną grupę na firmowym wyjeździe. Oprowadzam grupy we wszystkich kategoriach wiekowych, gdyż czuję się dobrze zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Niestraszne mi imprezy firmowe czy wycieczki szkolne. Wyróżnia mnie to, że treść, sposób przekazu, trasę i tempo oprowadzania zawsze dostosowuję do potrzeb mojej grupy.

Dla Was przebieram się w stroje historyczne: staję się wtedy Mikołajem Kopernikiem lub bratem Zakonu Krzyżackiego, co jeszcze bardziej przybliży Was do klimatu dawnego Torunia. Na życzenie przygotuję ciekawy i niepowtarzalny program zwiedzania, dostosowany do Waszych próśb i wymagań.

Mam doświadczenie w oprowadzaniu po muzeach. Często muzea bywają kojarzone z czymś nudnym i mało przystępnym. Wcale nie musi tak być, nie oprowadzam „od gabloty do gabloty”, nie opowiadam o każdym eksponacie, a skupiam się na najcenniejszych i najciekawszych zabytkach muzealnych, zwracając uwagę na całość ekspozycji i miejsca, w którym się ona znajduje. Wtedy większość zwiedzających wychodzi z muzeum zadowolona.

Gwarantuję Wam, że wycieczka ze mną po Toruniu to nie będzie nudna lekcja historii w plenerze z przewodnikiem! Zapewniam, że wizyta w naszym mieście będzie dla Was przyjemna oraz interesująca. Podczas moich wycieczek opowiadam o rzeczach najciekawszych, a duży nacisk kładę na treść oraz jakość przekazu, bo opowiadanie jest sztuką.